Gmina wiejska ALEKSANDRÓW KUJAWSKI Inwestuj mieszkaj wypoczywaj
Gmina wiejska Aleksandrów Kujawski to 134 km² malowniczo położonych terenów o wspaniałych walorach przyrodniczych i krajobrazowych, w części położonych na obszarze Natura 2000. Gminę zamieszkuje ponad 11 800 mieszkańców przyjaźnie nastawionych do siebie i gości, o ogromnym potencjale i wielkiej kreatywności.
Gmina Aleksandrów Kujawski to doskonałe miejsce do inwestowania (w opracowaniu specjalny obszar gospodarczy w Ośnie; ważny szlak kolejowy/przeładunkowy; opracowany miejscowy plan zagospodarowania terenu dla głównych miejscowości; rozwinięta sieć dróg oraz węzeł autostradowy A1; podróż do Warszawy koleją trwa obecnie 2,5 godziny, do centrum Gdańska autostradą A1 ok. 1,5 godziny oraz niespełna godzinę na międzynarodowe lotnisko w Bydgoszczy; bliskość aglomeracji toruńskiej, włocławskiej oraz bydgoskiej; ponad 400 aktywnych podmiotów gospodarczych głównie o profilu handlowym, budowlanym i transportowym; rozwinięta współpraca samorządu z jednostkami naukowymi we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań z zakresu zarządzania publicznego; miejsce, w którym zainwestowała jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się i innowacyjnych firm branży budowlanej w regionie kujawsko-pomorskim Astex Puczyńscy Tynki Kleje Farby; w 2014 r. gmina otrzymała Srebrną pieczęć „Lidera wspierania przedsiębiorczości”, oraz w 2016 r. tytuł „Lidera wspierania przedsiębiorczości 25-lecia” nadany przez Izbę Przemysłowo-Handlową Województwa Kujawsko-Pomorskiego; jest posiadaczem certyfikatu Eurorenoma dla samorządów oraz certyfikatu jakości ISO 9001 dla administracji publicznej; członkostwo gminy w Izbie Przemysłowo-Handlowej Województwa Kujawsko-Pomorskiego inicjuje proces ułatwień dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości oraz sprzyja dobrym praktykom współpracy samorządu z przedsiębiorcami).
Gmina Aleksandrów Kujawski to przyjazne warunki do zamieszkania (jedna z najbardziej skanalizowanych gmin w województwie kujawsko-pomorskim; bezpłatne przedszkola; świetlice wiejskie; place zabaw; szkoły; gimnazja; Orlik; system bezpłatnego powiadamiania sms dla mieszkańców o wydarzeniach kulturalnych, sportowych, zagrożeniach, utrudnieniach; cyklicznie odbywające się imprezy kulturalne i sportowe; czynna współpraca samorządu z organizacjami pozarządowymi; z powodzeniem funkcjonujący fundusz sołecki, gdzie obywatele proponują na jakie cele zostaną wydane pieniądze funduszu). Docenili to mieszkańcy, dzięki którym gmina otrzymała tytuł "Najbardziej przyjaznej gminy w województwie kujawsko-pomorskim" wg plebiscytu Mała ojczyzna 2012 dziennika Rzeczpospolita.
Gmina Aleksandrów Kujawski to atrakcyjne miejsce do wypoczynku (m.in. jezioro w Ostrowąsie z zapleczem turystycznym, sprzętem wodnym i plażą oraz jezioro w Służewie; lokalne specjały kuchni kujawskiej; gospodarstwa agroturystyczne; ośrodki jazdy konnej w Rożno-Parcele oraz Nowym Ciechocinku; ścieżki rowerowe - szlak „Kujawski”, „Krystynki” i przebiegająca przez Gminę Wiślana Trasa Rowerowa łącząca Beskidy z Bałtykiem; bliskość uzdrowiska Ciechocinek oraz wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Torunia; sanktuarium maryjne w Ostrowąsie z niezwykłą drogą różańcową i obrazem Matki Bożej na jeziorze; XVI-wieczny kościół w Służewie, w którym znajdują się dzieła znanego rzeźbiarza Wacława Bębnowskiego zaproszonego do Służewa przez ówczesnych dziedziców Wodzińskich. Maria Wodzińska była wielką miłością Fryderyka Chopina (Służewo znajduje się na kujawsko-pomorskim szlaku Fryderyka Chopina); miejsca historyczne jak szlak bursztynowy; rodzinny dom Edwarda Stachury w miejscowości Łazieniec, gdzie co roku w pierwszy weekend września organizowane są Ogólnopolskie Spotkania Poetów „Biała Lokomotywa”.